A 2000, 3000, 4000 órás projektor lámpaélettartam jelenti-e egyben a garanciaidejét is?
Nem. A projektor lámpaélettartam megadásakor a gyártó azt garantálja, hogy adott idő alatt a projektor gyárilag megadott fényereje nem csökken. Ettől a lámpa még bármikor kiéghet. A projektor lámpa garanciaidejét a gyártó külön rögzíti.
Miért kell vetítővásznat vásárolni, ha a fehér falon is látni lehet a képet?
Fehérre festett falon bármennyire is látni a képet, a projektor gyárilag megadott fényerejének jelentős része elvész. A vetítővászon különleges felülete ezzel szemben maradéktalanul visszareflektorozza, sőt akár meg is növelheti a vetítő fényerejét. Ha jelentős összeget áldozunk minél nagyobb fényerejű projektor vásárlására és falra vetítünk vele, gyakorlatilag egy olcsóbb, kisebb fényerejű projektor képét kapjuk.
Mi a jelentősége a vetítővászon szélén futó fekete keretnek?
Segítségével egy kiemelt, fekete kerettel határolt 4:3 ,16:9 vagy 2.35:1 képméretbe tudunk pontosan belevetíteni. Megemeljük a kontraszt hatását."Optikai trükk", melynek segítségével élesebb, szebb képet kapunk a vetítővászonról.
Vannak-e új technológiák a projektorok világában?
Igen. A legújabb technológiai megoldás a projektor lámpát helyettesítő Leser&LED-es fényforrás. A projektorban nincs lámpa, így nincs is minek kiégnie, költség kímélő, ráadásul az új fényforrásra 20,000 óra garanciát ad a gyártó. Egyenlőre csak a Casio gyárt ilyen nagy fényerejű projektorokat. A másik újdonság az egyre jobban terjedő közelvetítő Shortos, ultra-shortos projektor.
Kategorizálhatók-e a projektorok felhasználásuk szerint?
Igen. Megkülönböztetünk könnyen hordozható és installációs projektorokat, ezen belül is tantermi, iskolai felhasználásra gyártott típusokat és az úgynevezett üzleti, prezentációs projektorokat. A tantermi projektorokat nagy strapabírásra, napi 8-10 órás használatra gyártják, általában magas lámpa garanciával. Iskolai célra az utóbbi években egyre jobban terjed a közelről vetítő Shortos, Ultra-shortos projektor. A prezentációs projektorok pedig céges használatra készülnek. A következő kategória a fixen telepített nagy fényerejű konferenciatermi projektorok és a speciális igényeket kielégítő házimozi projektorok.
Miben különbözik a négyrétegű üvegszál erősítéses vetítővászon felület az egyszerű (egyrétegű, olcsóbb árfekvésű ) PVC anyagtól?
Az igényes vetítővászon gyártók négyrétegű üvegszál erősítéses vetítővászon anyagot alkalmaznak, melynek technológiája kifinomultabb és egyben költségesebb is, mint az egyszerű PVC anyag. A legfőbb különbség sokak elképzelése ellenére elsősorban nem a hullámosodás mértékében van (persze abban is, ld. 1. pont), hanem a vetített kép minőségében (ld. 2. pont).
1.) A hullámosodás mértéke:
a négyrétegű üvegszál erősítéses vetítővászon anyagot esése, tartása, merevsége alapvetően megkülönbözteti az egyszerű, olcsóbb árfekvésű PVC felületektőll. Míg az egyszerű PVC anyag nyújtható, gyakran nyúlik is, négyrétegű üvegszál erősítés esetén ez a jelenség nem tapasztalható. Az üvegszál erősítés, mint merevítő háló szép esést és megfelelő tartást biztosít a nem feszített vetítővászon anyagnak akár nagyobb méretekben is.
A négyrétegű vetítővászon formatartó, az egyrétegű, olcsó PVC nem!
A nem feszített anyag egyenetlenségeit ne tévesszük össze a hullámosodással! A vetítővásznakat szemből jövő fényre optimalizálták. Az oldalirányú nappali fény sajátos fényjelenségeket produkálhat, felerősítheti a nem feszített vetítővászon létező egyenetlenségeit, ez azonban túlnyomó részt pusztán optika. Hogyha szemből a projektorral vetítve a felületen hullámokat látunk, a vetített kép tárgyai deformálódnak, az egyenesek görbék… az tekinthető hullámosodásnak.
Túlzás azonban azt várni, hogy a négyrétegű üvegszál erősítéses felület olyan tökéletesen sík legyen, mint az un. oldalfeszített vetítővásznak. Ha tökéletesen sík vetítővászonra van igényünk, akkor oldalfeszített vagy keretre feszített vetítővásznat kell választanunk.
2.) Képminőség:
A négyrétegű üvegszál erősítéses vetítővászon felületeket a gyártó folyamatosan teszteli, textúráját a projektor trendek változásaihoz igazítja. Minél nagyobb tudású (felbontású) projektorunk van, annál nagyobb a jelentősége annak, hogy megfelelő tudású vetítővásznat válasszunk!
A speciálisan szőtt felső (negyedik) réteg még a háromrétegű PVC vásznakból is hiányzik! Ez a legfelső réteg ezer apró domborodásból kialakított bonyolult szőttes, mely több mint 125 vonalkát tartalmaz milliméterenként. Ez a mérnökileg kialakított, állandóan tesztelt és továbbfejlesztett fényvisszaverő képességű felső (negyedik) réteg a legnagyobb különbség az olcsó PVC és a Négyrétegű Üvegszálas Vetítővásznak között!!!